sąlygos leidžiančios bankrutuoti

Sąlygos leidžiančios bankrutuoti – fizinio asmens bankrotas

Sąlygos leidžiančios bankrutuoti. Gyvenime susiduriame su įvairiomis situacijomis ar finansinėmis bėdomis, o asmens bankrotas kai kuriais atvejais gali būti būtent ta išeitimi, kurios reikia. Fizinis bankrotas gali būti inicijuotas tik paties asmens, tad ir sprendimas bankrutuoti yra priimamas asmeniškai. Vis dėlto prieš svarstant apie galimybę bankrutuoti, pravartu žinoti, kokiomis sąlygomis šis procesas yra galimas.

Sąlygos leidžiančios bankrutuoti

sąlygos leidžiančios bankrutuoti

Kada galima iškelti fizinio bankroto bylą?

Fizinio asmens bankrotas nėra tik asmens noras atsikratyti skolų. Esmines sąlygas, kurioms esant asmuo gali bankrutuoti, nurodo LR fizinių asmenų bankroto įstatymas. Jame įstatymų leidėjas išskiria pagrindinę sąlygą, kada galima pradėti bankroto procesą – tai situacija, kai fizinis asmuo yra nemokus ir neturi galimybės grąžinti skolos. Nemokumas šiame kontekste yra suprantamas būklė, kai asmuo nepajėgia vykdyti savo skolinių įsipareigojimų, o jų mokėjimo terminai jau suėję ir bendra suma viršija 25 MMA (nuo 2021 m. sausio 1 d. 1 MMA – 642 Eur).

Kita būtina sąlyga – asmuo dėl bankroto bylos iškėlimo turi kreiptis pats, asmeniškai, įstatymo numatyta tvarka. Svarbu žinoti, kad priešingai nei juridinių asmenų bankroto atveju, kreditoriai ar bet kokie kiti susiję asmenys negali inicijuoti fizinio asmens bankroto.

Šios dvi sąlygos, galima sakyti, yra esminės, tad jų buvimas sudaro prielaidą pradėti asmens bankroto procesą teisme. Vis dėl to yra keletas papildomų sąlygų, nors praktikoje su jomis susiduriama gana retai.

Priežastys, dėl kurių asmens bankrotas negalimas

Asmens bankrotas Lietuvoje galimas tik esant nemokumui, kurį apibrėžia 25 MMA dydžio skola. Tai reiškia, kad turint mažesnius įsiskolinimus, bankrutuoti negalima. Be to, reikia atkreipti dėmesį, kad MMA kinta, todėl keičiasi ir nemokumą apibrėžianti suma.

Taip pat negali bankrutuoti tie asmenys, kurie per pastaruosius trejus metus buvo nesąžiningi. Tai reiškia, kad nemokiais jie tapo dėl sandorių, kurie pažeidžia kreditorių interesus ar kurių asmuo sudaryti neprivalėjo, asmuo veikė tyčia didindamas įsiskolinimus arba sąmoningai nesiėmė veiksmų. Bankroto byla nebus iškelta ir tuomet, jei norintis bankrutuoti asmuo teismo sprendimu buvo nuteistas dėl finansinių nusikaltimų.

Negalima bankrutuoti ir tuomet, kai skolos susidarė dėl žalingų įpročių, pavyzdžiui, lošimų, alkoholio vartojimo ir kt. Tokia nuostata parodo, kad galimybė bankrutuoti suteikiama tik sąžiningai veikiantiems asmenims, kurie iš tikrųjų pakliuvo į finansinių bėdų voratinklį.

Taip pat vienu metu negalimas fizinio asmens bankrotas ir jo individualios įmonės bankrotas. Šis ribojimas nustatytas todėl, kad individuali įmonė yra neribotos civilinės atsakomybės juridinis asmuo, tad dvejose bankroto procedūrose būtų sudėtinga atskirti dviejų asmenų turtą, kuris yra susijęs. Tačiau naudinga žinoti, kad galima taikyti fizinio asmens bankrotą šeimai. Taip asmenys sutaupo bankroto išlaidoms.

Pasiklydusiems kas yra fizinio asmens bankrotas situacijoje naudinga susisiekti su bankroto administratoriumi ir pasikonsultuoti. Patarimai ir rekomendacijos leis apsispręsti skelbti fizinį bankrotą ar ne. Taip pat naudinga žinoti kada teikiamas pareiškimas dėl fizinio asmens bankroto paskelbimo.

UAB “Centrinis bankroto biuras LT”

Įmonės kodas: 303017171

Adresas: A.Vivulskio g. 7-414, LT-03162 Vilnius

Atsiskaitomoji sąskaita: LT957300010141900325 (AB “Swedbank”).

Dirbame visoje LIETUVOJE

Bankroto administratoriaus konsultacijos tik su išankstine registracija

Tel. +37064511169 (taip pat galima pasiskambinti ir Viberunnamed programėle nr. +37060086100 )

El. paštascentrinisbankrotobiuras@gmail.com

Straipsniu talpinimas

About the author