Elektromobilių krovimo stotelės yra kaip degalinės skystam kurui pasipildyti. Tik rovimo poreikį turi elektra varomi automobiliai arba gamintojų bei vartotojų vadinami hibridai. Tie kas planuoja įsigyti elektromobilį turėtų žinoti, kad mieste ar važiavimui tarp jų teks ieškoti krovimui vietos, kuri bus su elektromobilio krovimo stotele.
Elektromobilių krovimo stotelės
Ne paslaptis, kad didžiausi automobilių gamintojai rimtai ruošiasi keisti savo gamybą ir pilnai pereiti prie elektra varomų. Apie tai neoficialūs šaltiniai pranešė, kad jau 2030 metais, vienas žinomiausių gamintojų AUDI planuoja pereiti tik prie elektromobilių gamybos. Tad žinoma, kad ir Lietuvoje bus reikalinga įrengti kuo daugiau elektromobilių krovimo stotelių. Jei prieš kelis visi žinojo tik Tesla, šiais metais galėtų išvardinti ir daugiau. Elektra varomų automobilių gamintojų padaugėjo. Pilnai elektra varomų galima įsigyti BMW, NISSAN, MAZDA, HYUNDAY, KIA ir dar kitų gamintojų. Tad suprantama, kad tokios modifikacijos elektromobiliai vartos tik elektrą ir jiems įkrauti teks naudotis krovimo stotelių bei elektros tiekėjų paslaugomis.
Kelios krovimo stotelių rūšys
Jei dar nesate įsigiję elektromobilio, bet svarstote tai padaryti naudinga žinoti, kad stotelių automobilio baterijos įkrovimui yra kelios rūšys.
- Miesto – viešai ir visiems elektromobilių savininkams pasiekiamos krovimo stotelės. Jas galima rasti daugelyje didelių stovėjimo aikštelių. Lietuvoje stotelę krovimui galima pastebėti prekybos aikštelėse. Jos skirtos konkrečiam transportui, elektromobiliams, kad sustojimo metu galėtų pasikrauti ir bateriją;
- Verslo – tokias elektromobilio įkrovimo stoteles dažniausiai įsirengia įmonės individualiuose savo automobilių stovėjimo aikštelėse. Žinoma, į tokias aikšteles yra įleidžiami tik nurodytų įmonių automobilių;
- Privačios – kai automobilio baterijų įkrovimo stotelė yra sumontuojama individuliuose namuose.
Per kiek laiko įkraunami elektromobiliai
Abejojantiems pirkti elektromobilį ar ne naudinga susipažinti su informacija, per kiek laiko krovimo stotelės sugeba įkrauti automobilio baterijas. Yra įvairių pasvarstymų, tačiau fakto nuginčyti neįmanoma, kad greičiui įtakoja keli veiksniai.
- Elektromobilio modelis bei baterijos talpa;
- Automobilio įkrovimo stotelės galingumas, kuris matuojamas kWh. Kuo stotelės galingumas didesnis, tuo greičiau bus pakrautas stotelėje;
- Keik elektros energijos yra likę baterijoje. Beveik tuščią bateriją teks krauti kur kas ilgiau, nei puspilnę, kai užsukus į prekybos centrą grįžus galima rasti automobilį įkrautą. Tokia tų krovimo stotelių paskirtis;
- Krovimo laiką lemia ir stotelėje pasirinktos krovimo padėtys: natūralus, kuris gali užtrukti apie 6-12 valandų. Vėl gi, krovimo laikas priklauso nuo stotelės galingumo. Greitojo įkrovimo padėtis leidžia automobilio bateriją įkrauti per 30 minučių. Panašiai tiek laiko sugaištama prekybos centre.
Krauti tam skirtose vietose ar namuose
Taip, turintiems elektromobilį yra dvi galimybės jį įkrauti. Tai stovėjimo ar tam skirtose vietose arba namuose. Suprantama, kad namuose turėti krovimo stotelę yra naudinga. Tai automobilio paruošimas kiekvienai dienai įkraunant jį namuose sumontuotos stotelės pagalba. O pasinaudoti mieste esančiomis stotelėmis pakrovimui galima atsiradus tam poreikiui.
Įkrovimo kainos
Kainos priklauso nuo to, kurioje vietoje krausite savo automobilį. Jei mieste ar tam skirtose elektros degalinėse, elektromobilio įkrovimo kaina gali būti šiek tiek didesnė. Jei stotelė krovimui įsirengsite namuose ir paskaičiuosite bei pasirinksite elektros tiekėjo siūlomą planą, krovimo kaina kristi ženkliai. palyginimui gali paminėti, kad kainų skirtumas galimas nuo 6-8 eurų iki 3,5 eurų su pilnu pakrovimu namuose ir naktį ar savaitgalį.
Tad kiekvienas sprendžia individualiai, pirkti elektromobilį ir ar įsirengti papildomą automobilio krovimo stotelę namuose.